שיטות אבחון וטיפול מתקדמות

אבחנה יסודית ומדויקת של הגידול היא הצעד הראשון לפיתוח תכנית טיפול, במסגרתה נעשה שימוש בבדיקות אבחנתיות ובכלי האבחון העדכניים ביותר להערכת המחלה.

בתום שלב האבחון נגבש ביחד תכנית טיפול מקיפה, המותאמת אישית ותכלול טיפולים רפואיים וטכנולוגיות רפואיות מתקדמות, בשילוב שירותי טיפול תומך, על מנת לסייע בהפחתת תופעות לוואי ושמירה על איכות החיים.

כותרת שלך הולך כאן

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

בדיקות דימות מתקדמות לאבחון ותכנון ניתוחי

טכניקות הדימות המתקדמות המקובלות הן צילום רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) המשלבת תמונות רנטגן מרובות למודל תלת-ממדי, דימות תהודה מגנטית (MRI) וסריקת PET-CT. 

טכניקות דימות אלה נמצאות בשימוש במהלך הבירור להערכת הגידול, אופי התנהגותו הביולוגית, איתור מיקומו המדויק, מידת ההתפשטות והנזק שנגרם. 

בדיקות אלה מדויקות ויעילות במידה רבה מבדיקות נוספות כדוגמת מיפוי עצמות ואולטרסאונד בהן רמת הדיוק מוגבלת.

 

 1. חיבור הדמיה מתקדמת (Image Fusion) מערכת תלת מימד ותכנון ניתוחים ייחודית בעלת יכולת לחבר בין טכניקות דימות מתקדמות וכך לקבל את שילוב המידע הניתן משתיהן שיאפשר ראייה רחבה והערכה מדוייקת יותר של מצב המחלה, לפיה בונים תכנית ניתוח ומאפשרים תפקוד טוב יותר למטופל ושיפור איכות חיים. מערכת זו מאפשרת גם את הדפסת תכניות החיתוך או משתלים ממתכת במדפסת תלת מימד.
  לדוג’, סריקת PET-CT המשלבת בדיקת CT ובדיקה מטאבולית של מיפוי בעזרת סוכר (FDG). ניתן גם לשלב בדיקת MRI עם סריקת סיטי (MR-CT Fusion) וכך להצליב את המידע המדויק על הגידול ברקמה הרכה מבדיקת ה- MRI עם המידע המדויק על העצם מסריקת ה- CT.
 2. הדמיה ומידול תלת מימדי ניתן לשחזר בדיקות דימות לתמונה תלת מימדית. תמונה זו מאפשרת למנתח הבנה מתקדמת ועמוקה יותר של הגידול ומיקומו ובכך הערכה ותכנון מדוייק יותר של הניתוח, כמו גם מייצרת תקשורת בין חברי הצוות המטפל.
  ניתן להדפיס מודל תלת מימדי במקרה מורכב.
 3. תכנון ניתוחי מוקדם בטרם הניתוח ניתן לייצר תכנית ניתוחית מראש על בסיס הדמיה מתקדמת, חיבור טכניקות הדמיה ומודל תלת מימדי במקרים מורכבים.
  תכנון ניתוחי מוקדם וטכניקה ניתוחית מדויקת הינם גורם מכריע בהשגת תוצאה אופטימלית היות והם מצמצמים את “הבלתי צפוי” ובכך מאפשרים התמודדות נכונה יותר עם הערכת המחלה.
 4. מערכת חישוב חוזק עצם מערכת פורצת דרך המבוססת על סריקת CT אישית ומשקל המטופל לחישוב רמת סיכון מדויקת לשבר והערכת הצורך בניתוח.
  המערכת פותחה במחלקה לאורתופדיה אונקולוגית באיכילוב, נמצאת בחזית העולמית בתחום ובשימוש בלעדי.
  במטופלים עם גרורות בעצם הירך ניתן לחשב את חוזק העצם במדויק וכך לתת הנחיות לגבי מידת הפעילות והעומס המותרים. בנוסף ניתן להעריך בדיוק רב את הסיכון לשבר ואת הצורך בניתוח שמטרתו למנוע שבר (מאמר עיתון הארץ ומאמרים מדעיים).
שיטות טיפול מתקדמות בגידולי עצם
 1. קורטאז ואבלציה שיטות אלה מתאימות לגידולים שפירים שאינם סרטניים, כשהמטרה היא הוצאה שלמה של הגידול תוך שימור מקסימלי של עצם בריאה, המשכית ותפקודית. החשיבות הראשונה במעלה היא מניעת הישנות מקומית של המחלה על ידי ניתוח קפדני ויסודי, קורטאז שלם של הגידול.

  מגוון שיטות אבלציה (צריבה) של הגידול כדוג’ הקפאה מקומית, גלי רדיו (RF) וכו’, מקטינות הישנות מקומית ושומרות על תפקוד מיטבי.

 2. כריתה רחבה מטרת ניתוח זה היא כריתה שלמה ורחבה של הגידול והעצם המקיפה אותו בכדי למנוע מתאים בודדים להוביל להישנות מקומית. תכנון ניתוחי מוקדם ומוקפד ויצירת תבניות חיתוך יעודיות למטופל ולניתוח יאפשר כריתה מדויקת ותוצאה אופטימלית.
  1. כריתה ושחזור גיאומטרי כריתה רחבה של סרטן העצמות תוך שימור המפרק ושימור המשכיות העצם. שחזור החסר שנוצר נעשה על ידי שתל עצם או מתכת זהה בגודלה לחלק שנכרת, ובכך מאפשר שימוש בגפה ושיקום תפקודי.
  2. כריתת מקטע עצם הסרת מקטע עצם והגידול תוך שימור המפרקים. השחזור נעשה לרוב עם מקטע עצם או משתל בגודל זהה. שימוש בעצם עם אספקת דם מייצר שחזור ביולוגי (חי ונושם) המאפשר צמיחת עצם חדשה במקטע המשוחזר.
  3. שחזור מקטע עם משתל כולל מפרק שימוש במשתלים מתקדמים המשחזרים את מקטע העצם שנכרת ואת המפרק הסמוך (ברך, מפרק ירך ומפרק כתף). ניתוחים אלה מאפשרים חזרה כמעט מיידית לתפקוד יום-יומי מלא, למעט ספורט.
 3. כירורגיה עדינה, אנטומית ומדוייקת מכבדת את המטופל גישה ניתוחית מתוכננת היטב, שימוש בטכניקות עדינות ומוקפדות, שימור ושחזור רקמות רכות החשובות לתפקוד כדוג’ כלי דם, שרירים ועצבים וסגירת פצע קפדנית ונקייה הם סודות המקצוע, הם העקרונות המנחים המרכזיים המובילים לתוצאות ניתוח מעולות ואופטימליות.
שיטות טיפול מתקדמות בגידולי רקמה רכה
 1. כריתה מדוייקת הוצאה שלמה של הגידול תוך מזעור כל פגיעה ברקמה התקינה. טכניקה זו מתאימה לגידולים שפירים שאינם סרטניים וגידולים שטיבם אינו חד משמעי. מטרת הניתוח הראשונה במעלה היא שימור הרקמה הבריאה והתפקוד שלה בכדי לאפשר חזרה מהירה לשגרה ותפקוד מלא.
 2. כריתה רחבה הוצאה שלמה של הגידול עם מעטפת רקמה רכה בריאה סביבו. ניתוח זה מיועד לגידולים סרטניים בהם המטרה היא לא להשאיר אף תא גידול מאחור. בניתוחים אלה ניתן להתקרב עד מאוד לעורקים, ורידים ועצבים ולשמור על תפקוד מלא של הגפה מבלי להעלות את הסיכון בכל הקשור לסרטן. שחזור הרקמות הרכות בסיום הכריתה הוא קריטי לשיפור יכולת הריפוי והחזרה לתפקוד מיטבי.
 3. גידולי עצבים מקור הגידולים הללו הוא מתאי מעטפת עצב הנמצאים בסמיכות אינטימית לעצבים גדולים. בניתוח זה מתקיים שיתוף פעולה הדוק עם כירורג עצבים ייעודי מתחת למיקרוסקופ על מנת לאפשר כריתה עדינה ושלמה של הגידול תוך שימור תפקוד העצב.
 4. גידולי כלי דם ישנם גידולי רקמה רכה הצמודים ואף מקיפים כלי דם גדולים החיוניים לתפקוד הגפה. מצבים כאלה הובילו לפני שנים לא רבות לכריתה של הגפה. כיום ניתן לבצע כריתה שלמה של הגידול ולשמר את כלי הדם הסמוך. במידה וכלי הדם הסמוך מעורב גם כן, ניתן לכרות ולשחזר אותו בעזרת כלי דם תורם. ניתוחים אלה מבוצעים בשילוב כירורג כלי דם מנוסה.
 5. גידולים שטחיים גדולים לעיתים גידול סרטני מצריך כריתה רחבה הגורמת לחוסר משמעותי ברקמה ועור, החושפים ואינם מאפשרים כיסוי של כלי דם, מפרקים ועצמות. במקרים אלה ניתן להעביר רקמה הכוללת עור, תת עור, מעטפת שריר ואף שריר עם כלי הדם שלו מאזור אחד בגוף אל אזור הניתוח של הגידול.
  מדובר בשחזור פלסטי מורכב המתבצע בשיתוף פעולה הדוק עם מיקרו כירורג פלסטי.

צור קשר

כיתבו לנו

צלצלו אלינו

כתובתנו

ויצמן 14, קומה 18, מרפאת J-medical

ד״ר שטרנהיים

ויצמן 14, קומה 18, מרפאת J-medical