גידולי רקמה רכה

גידולים של הרקמה התומכת של איברי הגוף הכוללת רקמת חיבור, רקמת שומן, תאי שריר, מערכת העצבים, כלי דם ולימפה. גידולים אלה מהווים קבוצה גדולה ומגוונת של גידולים, שפירים (שאינם מסכני חיים) וממאירים (מסכני חיים), העלולים להופיע בכל מקום בגוף ובכל גיל. 

לעתים קרובות לגידולים אלה אין תסמינים כלל והם אינם גורמים לכאב ולעיתים הם מתבטאים בנפיחות או מלאות או גוש הניתן למישוש. בחלקם הנפיחות עלולה לגרום לכאב או לרגישות, ואלה הם לרוב גידולים של תאי עצב וגידולים של כלי דם.

כותרת שלך הולך כאן

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

גידולי רקמה רכה שפירים

גידולים שאינם מסכני חיים, גדלים מקומית ויוצרים בליטה או נפיחות.

 1. ליפומה (Lipoma) גידול שפיר המורכב מרקמת שומן, יכול להיות תת עורי או עמוק בין השרירים. לרוב מתגלה בבדיקת אולטרה-סאונד ובמרבית המקרים אינו מצריך טיפול.
 2. שוואנומה (Schwannoma) גידול שפיר של תאי מעטפת עצב. לרוב רגיש מאוד לחבלה ומגע. יכול לערב עצבים גדולים ואף לגרום להפרעה בתפקוד התקין של העצב עד כדי שיתוק מקומי. קצב הצמיחה של גידול זה הוא איטי באופן יחסי, והטיפול המקובל הוא הסרה כירורגית של הגידול.
 3. מיקסומה (Myxoma) גידול שפיר של רקמת חיבור גלטינית המופיע לרוב בתוך שריר ועלול לגדול.
 4. מלפורמציית כלי דם או המנגיומה (Vascular Malformation or Hemangioma) גידול של כלי דם ובתוכו זרימת דם איטית לרוב. עלול לגרום לכאב בפעילות או מתגבר בפעילות ובעת שהייה בסביבה חמה.
 5. גלומוס (Glomus) גידול תת עורי קטן הגורם לכאב רב ורגיש מאוד לחבלה או מגע, לעיתים מופיע גם מתחת לציפורן.
 6. דסמואיד (Desmoid) גידול שפיר ואגרסיבי של רקמה רכה הגורם לנפיחות, כאב ומגבלה בתנועה. מצריך ניהול טיפול מחושב מאוד למניעת החמרה. 
 7. גידול פיברוטי (Solitary Fibrous Tumor) גידול רקמה רכה נוקשה וגדול, בעל התנהגות ביולוגית לא צפויה.
גידולי רקמה רכה ממאירים (סרטן מסוג סרקומה Soft Tissue Sarcoma)

גידול סרטני של רקמות רכות, מופיע לרוב אחרי גיל 50. מתבטא כגוש נוקשה, ההולך וגדל, לרוב אינו גורם לכאב, מלווה בנפיחות הרקמות הרכות, חום ואודם מקומי. ידוע על 60 תתי סוגים של סרקומה, העלולה להופיע בכל מקום בגוף.

 1. ליפוסרקומה (Liposarcoma) גידול סרטני של תאי שומן. גדל מהר ללא כאב לרוב. ישנם חמישה תתי סוגים. חשוב להגיע לאבחנה מדויקת וטיפול מותאם מוקדם.
 2. ליומיוסרקומה (Leiomyosarcoma) גידול של תאי מעטפת כלי דם. גוש הגדל מהר, עלול לגרום נפיחות או בצקת בגפה.
 3. גידול ממאיר של תאי עצב (MPNST- Malignant Peripheral Nerve Sheath Tumor) גידול סרטני של תאי מעטפת עצב המתבטא כגוש ההולך וגדל ויכול להיות מלווה בשיתוק מקומי של העצב.
 4. סרקומה לא ממוינת (Undifferentiated Pleomorphic Sarcoma) סרטן רקמה רכה מסוג סרקומה שאין התמיינות ברורה של תאי המקור. מתבטא כגידול רקמה רכה שקצב הגדילה שלו מהיר.

צור קשר

כיתבו לנו

צלצלו אלינו

כתובתנו

ויצמן 14, קומה 18, מרפאת J-medical

ד״ר שטרנהיים

ויצמן 14, קומה 18, מרפאת J-medical