גידולי עצם

גידולים שמקורם בעצם, העלולים להופיע בכל גיל ובכל אחת מעצמות השלד. 

גידולים אלה מחליפים את רקמת העצם הבריאה בתאי גידול, כאשר התסמין הנפוץ ביותר הוא כאב באזור הנגוע. לעיתים זהו כאב עמום ומתמשך, הקיים גם במנוחה ומחמיר בלילה כאשר השרירים רפויים, לעיתים זהו כאב בזמן קימה, הליכה ופעילות המוקל במנוחה, ולעיתים ניתן להבחין בנפיחות ורגישות באזור עד כדי היחלשות העצם ושבר, גם ללא חבלה.

גידולי עצם ממאירים:

סרטן עצמות גידול סרטני שמקורו בתאי עצם הגדלים באופן לא נורמלי, עקב מוטציה (טעות) ב- DNA והופכים סרטניים. תאים אלה מתרבים במהירות ומחליפים עצם בריאה, חלקם אף חודרים למחזור הדם ומתפשטים לאיברים אחרים כדוג’ הריאות, עצמות אחרות וכו’ ויוצרים גרורות. גידולים אלה מסכני חיים ומחייבים טיפול מיידי ואינטנסיבי.

כותרת שלך הולך כאן

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

אוסטיאוסרקומה (Osteosarcoma)

הסוג הנפוץ ביותר של סרטן העצמות ומקורו בתאי עצם. הוא מופיע לרוב סביב הברך, מפרק הירך והכתף. הגיל הנפוץ בו מתגלה הגידול הוא בין 15-30, יותר בגברים מאשר בנשים.
הביטוי הראשון לגידול הוא כאב לילי מעיר משינה, הנמשך שבועות ומתגבר עם הזמן, לעיתים ניתן להבחין גם בנפיחות ורגישות מקומית.

יואינג סרקומה (Ewing Sarcoma)

סרטן עצמות שמקורו בתאי עצם (במראה אופייני של תאים עגולים קטנים שנראים בצבע כחול). התפרצותו שכיחה יותר בעצמות האגן, הגפיים, החוליות והצלעות ובגילאי 10-25.
הביטוי הראשון לגידול הוא נפיחות ורגישות מקומית מלווה בכאב לילי מעיר משינה המתגבר עם הזמן.

כונדרוסרקומה

סרטן עצמות שמקורו בתאי סחוס. מופיע לרוב בעצמות האגן, הירך, הזרוע והשוק ובגילאי 60-80. הביטוי לגידול הוא כאב מקומי, הקיים גם במנוחה ומחמיר בלילה. גידול זה נפוץ גם בצעירים עם אקזוסטוזות (בליטות עצם) מרובות.

גידולי עצם שפירים

גידולים שמקורם בעצם, אינם מסכני חיים ולא מתפשטים לאיברים אחרים (גרורות).
גידולים אלה יכולים לגרום לכאב מקומי בעצם ואף להיחלשות עצם משמעותית עד כדי שבר והפרעה בתפקוד הגפה. מקובל לחלק קבוצה זו לשלושה סוגים:

כותרת שלך הולך כאן

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

גידולי עצם שפירים רדומים

גידולים הנוצרים בזמן צמיחת העצם, לרוב בגיל ההתבגרות, אינם גדלים במימדיהם ואינם גורמים לכאב או לבעיית תפקוד. גידולים אלה אינם גורמים לכל תסמונת קלינית שהיא ומאובחנים לרוב באקראי בצילומי רנטגן או מיפוי עצמות שבוצעו מסיבה אחרת.לקבוצה זו שייכים הסוגים הבאים:

  1. אנכונדרומה (Enchondroma) גידול שפיר של תאי סחוס במרכז העצם. מופיע בדרך כלל באצבעות הידיים, עצמות הירך, השוק, הזרוע והאמה. לגידול זה פוטנציאל צמיחה קטן ביותר ורובם המכריע נותר ללא שינוי למשך כל חייו של המטופל.
  2. אקזוסטוזה (Exsostosis or Osteochondroma) בליטת עצם המופיעה בשל הפרעה התפתחותית של העצם הגורמת לצמיחה לא תקינה. מתגלה לרוב באקראי אך לעיתים גם בשל גוש או בליטה שהולכים וגדלים וגורמים לכאב ואי נוחות שהמטופל מבחין בהם. מופיעה לרוב סביב הברך והמרפק.
  3. פיברומה שאינה מתגרמת (NOF) איזור עצם בו לא התרחשה התגרמות תקינה של עצם ואין בו מינרליזציה תקינה. מתגלה כמעט תמיד בצילום באקראי ואינו גורם כאב או חולשה של העצם. המהלך הטבעי של NOF הינו התגרמות הדרגתית המסתיימת בדרך כלל עם סיומו של העשור השני לחיים.
גידולי עצם שפירים פעילים

גידולים אלה נוצרים בעצם, גורמים לכאב, עלולים לגדול עם הזמן על חשבון עצם תקינה ולגרום לבעיה תפקודית.לקבוצה זו שייכים הסוגים הבאים:

  1. ציסטה פשוטה בעצם (Simple Bone Cyst) ציסטה המופיעה בשכיחות גבוהה בעצם הזרוע והירך. מופיעה לרוב בילדים צעירים סביב גיל עשר, בעיקר סביב עצם הזרוע והירך, וגורמת להרחבה והיחלשות העצם עד כדי שבר וכאב בזמן מאמץ או חבלה.
  2. ציסטה דמית אנוריזמטית (Aneurysmal Bone Cyst) חללים ציסטיים או ספוגיים מלאים בדם. התהליך שפיר על פי טיבו אך הרסני לרקמת העצם שבהיקף. ציסטה זו מופיעה לרוב בילדים בעשור השני לחיים, בעיקר סביב מפרק הברך, מפרק הירך או הכתף, וגורמת לכאב והרס עצם מקומי. קצב הצמיחה של ציסטה זו הוא מהיר והנזק הפוטנציאלי לעצם שבהיקף מבלי שניתן טיפול הוא רב.
  3. אוסטאואיד אוסטאומה (Osteoid Osteoma) גידול עצם מזערי המופיע בדופן העצם (הקורטקס). התסמין הקליני הטיפוסי הוא כאב קבוע באזור הנגע, אינו קשור לפעילות גופנית מסוימת ובעיקר בשעות הלילה, המוקל למשך מספר שעות עם תרופות משככות כאב. הגידול אינו מסכן את העצם אך גורם לכאב ממושך ומשמעותי ופוגע באיכות החיים של המטופל.
  4. אוסטיאובלסטומה (Osteoblastoma) גידול עצם המופיע בדופן העצם (הקורטקס) וגורם לכאב לילי משמעותי המוקל באמצעות תרופות משככות כאב. מופיע לרוב בעמוד השדרה ובעצמות ארוכות, בעיקר בחולים בעשור השני או השלישי לחיים.
  5. כונדרובלסטומה (Chondroblastoma) גידול תאי סחוס, מופיע בשכיחות גבוהה בקצה העצם שסביב מפרק הברך, ירך או כתף. התסמין הקליני הנפוץ הוא כאב באזור הנגע במנוחה והרס העצם.
  6. פיברוס דיספלזיה (Fibrous Dysplasia) גידול עצם המכיל רקמה פיברוטית ויופיע לרוב בעצמות הירך, השוק או הכתף ויתבטא בכאב בפעילות. הגידול גורם להיחלשות והרחבת העצם, העלולים להוביל לשבר, ויכול להופיע במספר מוקדים בו-זמנית באותה הגפה.
גידולי עצם שפירים הרסניים אגרסיביים

גידולים הגדלים מהר, גורמים לכאב משמעותי, להרס העצם בה הם ממוקמים ולפגיעה ברקמות הרכות מסביבה.הסוג הנפוץ ביותר הוא גידול תאי ענק (Giant Cell Tumor), גידול עצם שפיר אלים בעל קצב צמיחה מהיר, העלול לגרום להרס עצם משני ניכר. התסמין הנפוץ הוא כאב במנוחה ופעילות ולעיתים גם נפיחות מקומית. הגידול מופיע באופן טיפוסי לאחר סיום הצמיחה, בין הגילאים 18-30 וממוקם בדרך כלל סביב הברך, מפרק הירך ושורש כף היד.

צור קשר

כיתבו לנו

צלצלו אלינו

כתובתנו

ויצמן 14, קומה 18, מרפאת J-medical

ד״ר שטרנהיים

ויצמן 14, קומה 18, מרפאת J-medical